آشنایی با سخت افزارهای مختلف در كامپیوتر

آشنایی با سخت افزارهای مختلف در كامپیوتر

بخشهایی از متن:

كارت گرافیك دو پردازنده ای گیگابایت

مدت ها از معرفی تكنولوژی SLI شركت NVIDIA میگذرد این تكنولوژی امكان استفاده همزمان از دو كارت گرافیك بر روی یك مادربرد را فراهم میسازد . كارت گرافیك هایی كه از SLI پشتیبانی میكنند بر پایه دو پردازنده گرافیكی Geforce 6800 و Geforce 6600 طراحی شده اند . در ابتدای معرفی این تكنولوژی فقدان مادربردهایی كه دو درگاه PCI Express X16 را برای سوار كردن دو كارت گرافیك ارائه كنند موجب سرد شدن بازار و كم شدن استقبال كاربران از SLI شد , پس از اینكه مادربردهای مذكور در حد معقول در بازار توزیع شد بازهم هزینه بالای مادربرد و دو كارت گرافیك كاملا شبیه به هم مانع از آن شده تا SLI جایگاه واقعی خود را بدست آورد .

اگر دو كارت گرافیك برای یك سیستم بسیار گران تمام شود یا به اندازه هزینه, افزایش كارایی را به ارمغان نیاورد كارت جدید گیگابایت شاید ارزش نگاهی متفاوت با آنچه تا كنون توسط SLI دیده ایم را داشته باشد . این كارت گرافیك با نام ۳D1 با استفاده از تكنولوژی SLI دو GPU (پردازنده گرافیكی)را بر روی یك كارت گرافیك ارائه میكند , بدین گونه پردازش داده های تصویری میان این دو GPU با توابع تكنولوژی SLI تقسیم شده و كارایی كارت را به طور چشمگیری بالا خواهد برد .

۳D1 بر پایه دو GPU , Geforce 6600GT تولید خواهد شد و همانطور كه در تصویر مشاهده میكنید از دو فن قدرتمند برای خنك سازی آنها استفاده میكند نحوه عملكرد سیستم خنك كننده ۳D1 به صورتی است كه جریان هوا به كمك یك فن مكیده و به وسیله دیگری از سطح پردازنده ها دمیده شود .

به گفته گیگابایت , ۳D1 علارقم استفاده از GPU , Geforce 6600GT در برنامه ۳DMark03 توانسته امتیازی بالغ بر ۱۴۰۰۰ را به خود اختصاص دهد درحالی كه كارت گرافیك های گرانقیمت و پرقدرت دیگر مانند Radeon X850XT Platinum Edition امتیازی در حدود ۱۳۰۰۰ و Geforce 6800 Ultra امتیازی حدود ۱۲۰۰۰ را به خود اختصاص داده است .

آشنایی با USB

اتصال یك وسیله USB به كامپیوتر ساده است. كانكتور یا سوكت USB را در پشت كامپیوترتان به راحتی می توانید پیدا كنید و كابل USB را به آن وصل كنید.

اگر دستگاه جدیدی را از طریق USB به كامپیوتر وصل كنید. سیستم عامل شما (مثلاً ویندوز) به طور خودكار وجود یك وسیله USB را تشخیص می دهد و از شما دیسك حاوی راه انداز (یا درایو) سخت افزار جدید را می خواهد. ولی اگر دستگاه قبلآ نصب شده باشد كامپیوتر به طور خودكار آ ن را فعال می كند و با آن ارتباط برقرار می كند یك وسیله USB هر موقع می تواند نصب شود (به كامپیوتر متصل شود) یا از سیستم جدا شود.

بسیاری از دستگاههای USB كابل USB خود را به همراه دارند. یعنی كابل از یك سمت به دستگاه وصل است و قابل جدا كردن نیست و از سمت دیگردارای یك سوكت نوع”A” است كه از این سمت به كامپیوتر وصل می شود

سوكت نوع A

ولی اگر كابل به صورت مجزا باشد در سمت دستگاه سوكت نوع “B” وجود خواهد داشت. پس این كابل از یك سمت سوكت نوع “B” (سمت دستگاه) و از یك سمت دارای سوكت نوع “A” (سمت كامپیوتر) است.

سوكت نوع B

استاندارد USB از سوكت های نوع “A”و”B” برای جلوگیری از اشتباه استفاده می كند.

* سوكت نوع “A” “بالا دست” یا “up stream” سمت كامپیوتر

*سوكت نوع “B” “پایین دست یا “down stream” و به تجهیزات دارای پورت USB وصل می شود كه همان سمت دستگاه می باشد.

استاندارد USB ورژن ۲ در ماه آوریل سال ۲۰۰میلادی پایه گذاری شد. این استاندارد در حقیقت یك ارتقا استاندارد USB1.1 بود.

USB2.0 (یا USB پر سرعت) پهنای باند كافی برای انتقال صوت و تصویر و اطلاعات ذخیره شده دارد و سرعت انتقالی ۴۰ برابر سریعتر از USB1.1 دارد تا انتقال اطلاعات به راحتی انجام گیرد. USB2.0 دارای قابلیت انتقال در جهت مستقیم و عكس آن نیز می‌باشد.

USB2.0 سه سرعت را پشتیبانی می كند. (۴۸۰٫۱۲٫۱۵ مگابایت بر ثانیه) USB2.0 با وسایلی كه به پهنای باند (سرعت انتقال اطلاعات) كمتری احتیاج دارند مانندMouse , Keyboard به همان خوبی وسایلی كه به پهنای باند بیشتری احتیاج دارند مانند دوربین های اینترنتی و اسكنرها و پرینترها و وسایل ذخیره سازی پر حجم اطلاعات به خوبی كار می‌كند. همچنان كه صنعت كامپیوتر رشد می كند. استفاده از USB2.0 معمول تر می شود و این نشاندهنده قابلیتهای بالای USB2.0 است.

(UPS (Uninterruptible Power Supplies

امروزه با وجود مادربرد هایی كه خیلی هم گران نیستند می توانید از روشهای ارزان قیمت مختلفی برای حفاظت مادربرد كامپیوتر در برابر مشكلات منبع تغذیه ( برق شهر ) استفاده كنید. ولی هیچ روشی مانند استفاده از UPS یا یك منبع تغذیه بدون وقفه نمی تواند از مادربرد یا سایر تجهیزات گرانقیمت شما در برابر مشكلات برق حفاظت كند. زمانیكه شما یك سرور یا كامپیوتر گرانقیمت دارید اهمیت وجود UPS بیشتر می شود. UPS برای فیلتر نوسانات ناخواسته برق ورودی و كنترل ولتاژ آن دارای مدارات خاصی است. و برای حل مشكل قطع برق یا افت بیش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ برای بسیاری تجهیزات مضر است یا سبب از كار افتادن موقت آنها می شود ) از باتری استفاده می كند. كه كل این مچموعه را تغذیه پشتیبان می گویند.

اما برای انتخاب یك UPS باید خدمتتان عرض كنم این به خود شما بستگی دارد كه چه میزان می خواهید خرج كنید و UPS را برای چه منظوری مورد استفاده قرار می دهید. مصرف انرژی آنچه محافظت می كنید عامل دیگری است كه در خرید UPS نقش مهمی ایفا می كند. واحدی كه بوسیله آن ظرفیت UPS یا مقدار انرژی كه به شما میدهد بیان می شود عبارت است از آمپر-ساعت. مثلاً یك UPS پنجاه آمپر ساعت می تواند دستگاه شما را با جریان ۲ آمپر به مدت ۲۵ ساعت یا با جریان ۵ آمپر به مدت ۱۰ ساعت تغذیه كند. توجه داشته باشید كه میزان جریان را مصرف دستگاه تعیین می كند پس زمان تغذیه برای یك UPS مشخص به میزان مصرف دستگاه شما دارد. بدیهی است در صورتیكه زمان بحرانی كه به یك منبع تغذیه احتیاج دارید كوتاه باشد می توانید از UPS با آمپر-ساعت كمتر و در نتیجه ارزانتر استفاده كنید. البته یك محدودیت هم در این زمینه وجود دارد و آن این است كه جریان نامی UPS شما باید از كل برق دستگاههای شما ( به آمپر ) بزرگتر باشد.

خرید فایل