تحقیق هپاتیت B

تحقیق هپاتیت B

قسمتهایی از متن:

هپاتیت B در ایران :

در ایران مبتلایان حدود ۳% كل جمعیت را شامل می شود كه با در نظر گرفتن جمعیت ایران حدود ۲ میلیون نفر به این ویروس آلوده هستند . از این تعداد حدود ۲۰۰ تا۳۰۰ هزار از این افراد دچار هپاتیت مزمن B می باشند كه نیازمند تشخیص شدت التهاب كبد و در صورت نیاز درمان می باشند .

تعریف بیماری :

هپاتیت B نوعی بیماری عفونی است كه در اثر ورود ویروس HBV به بدن و حمله آن به بافت كبد ایجاد می شود .

مخزن عفونت :

انسان تنها مخزن و نگهدارنده ویروس در طبیعت است .

مواد آلوده كننده :

خون آلوده منبع اصلی ویروس هپاتیت B است .سایر مایعات بدن كه ویروس در آن ها وجوددارد عبارتند از مایع منی ، ترشحات مهبل و بزاق . البته ویروس در ترشحات دیگری از بدن افراد آلوده نیز شناسایی شده است ولی این ترشحات اهمیتی در انتقال عفونت ندارند . …

علائم هپاتیت B مزمن :

در اغلب افراد مبتلا به هپاتیت B مزمن ، عفونت به صورت خاموش است و فرد علامتی ندارد . به این گروه ، ناقل سالم می گویند .

در درصد كمی از افراد مبتلا به فرم مزمن( ۱ تا ۵% ) ، عفونت نهفته فعال می شود و آسیب كبد ادامه می یابد . در این موارد اصطلاحا هپاتیت مزمن فعال روی داده است كه در صورت عدم پاسخ به درمان ، زردی ، بی حالی ، بی اشتهایی ، تهوع و كسالت ادامه می یابد و در نهایت ، بافتی جایگزین بافت طبیعی كبد می شود كه توانایی انجام وظایف كبد در بدن را ندارد . به این مرحله سیروز كبدی گفته می شود كه علائم آن به صورت جمع شدن مایع و تورم شكم ،تورم پاها ، تمایل به خونریزی های زیر پوستی و گوارشی ، بزرگ شدن سینه ها در مردان ، كوچكی بیضه ها و علائم مغزی است . درصد كمی از موارد هپاتیت مزمن به سرطان كبد مبتلا می شوند .

راه های انتقال :

….

خرید فایل