مقاله آموزش مونتاژ سخت افزار کامپیوتر ونصب ویندوز

مقاله آموزش مونتاژ سخت افزار کامپیوتر ونصب ویندوز

بخشهایی از متن:

مقدمه

امروزه استفاده از رایانه در تمامی زمینه های زندگی متداول شده است.

رایانه از دو بخش كلی تشكیل شده است:

۱- نرم افزار

۲- سخت افزار

– نرم افزار به برنامه هایی گفته می شود كه رایانه به وسیله‌ی آنها كار می كند و قابل فهم است گفته می شود.

– سخت افزار به تمام وسایل كه در كامپیوتر با چشم دیده می شوند و قابل لمس است و به صورت كلی به تجهیزات فیزیكی رایانه سخت افزار گویند.

در ابتدا در این گزارش ابتدا نصب ویندوز را شرح می دهم و بعد سخت افزار و مونتاژ و نصب سیستم را گزارش می دهم و در آخر هم نكاتی جهت عیب یابی سیستم را نیز شرح می دهم.

ویندوز XP

ابتدا لوح فشرده را داخل درایو مربوطه می گذاریم كه بلافاصله بعد از روشن شدن كامپیوتر وارد برنامه Setup بایوس شده و باید مطمئن شویم كه لوح فشرده به عنوان اولین رسانه‌ی راه انداز كامپیوتر شما انتخاب شده باشد. این تنظیمات معمولاً در بخش Boot Device انجام می شود. در غیر این صورت سیستم را دوباره راه اندازی می كنیم. با راه اندازی سیستم برنامهSetup ضمن شناسایی اجزای سخت افزاری، فایل های موقت خود را بر روی دیسك سخت كپی می كنیم. سپس با نمایش پارتیشن های موجود بر دیسك سخت، امكان انتخاب پارتیشن نصب یا تغییر سیستم فایل فراهم می آید و در صورتی كه دیسك سخت كامپیوتر برای اولین بار مورد استفاده قرا گیرد و یا پارتیشنی بر روی آن وجود نداشته باشد با فشار كلیدC آن را به وجود آورید. دیسك های سخت از ظرفیت بالایی برخوردار هستند برای استفاده بهینه از فضای دیسك سخت و مدیریت صحیح فایل ها آنها را به بخش هایی مستقل با فضای دلخواه تقسیم می كنند كه هر یك از این بخش ها را قطعه یا پارتیشن می گویند كه بر دو نوع است:

الف- پارتیشن اولیه یا اصلی (Primary Partition)

ب- پارتیشن توسعه یافته (Extended Partition)

در پارتیشن اولیه بخشی از فضای دیسك است كه می توان آن را مانند یك دیسك فیزیكی مستقل در نظر گرفت مهمترین مشخصه این پارتیشن این است كه برای راه اندازی كامپیوتر استفاده می شود، بر روی دیسك های معمولی حداكثر چهار پارتیشن اولیه ایجاد كرد و روی دیسك سخت سیستم خود سه پارتیشن اولیه و یك پارتیشن توسعه یافته ایجاد كنید.

اجزای Case

۱- منبع تغذیه:

به منظور فراهم كردن ولتاژ لازم برای قطعات مختلف سیستم از منبع تغذیه در داخل كیس استفاده می شود.

منبع تغذیه شامل یك بدنه و اتصالات خارجی برای دریافت برق شهر و چند اتصال برای ارسال جریان و ولتاژ تولید شده توسط منبع تغذیه جهت ارسال به بخش های مختلف كامپیوتر برای شارژ آنها می باشد، این بخش ها به عنوان بخش های خارجی منبع تغذیه می باشند. منبع تغذیه دارای یك مدار داخلی برای تبدیل ولتاژ متناوب AC به ولتاژ مستقیم DC می باشد.

اجزای خارجی Case

منبع تغذیه

۱- بدنه:

به عنوان یك پوشش برای مدارات داخلی استفاده می شود كه به صورت یك جعبه فلزی با یك درپوش فلزی است كه به هم پیچ می شوند.

۲- اتصال كابل برق ورودی:

برای ایجاد ارتباط میان منبع تغذیه و برق شهر از یك كابل ویژه استفاده می شود این كابل وارد یك نگه دارنده می شود كه روی بدنه منبع تغذیه قرار دارد.

۳- محل اتصال منبع تغذیه و برد اصلی:

منبع تغذیه روی بردار اصلی تعبیه شده است، نگهدارنده هایی برای ایجاد این اتصالات روی بدنه منبع تغذیه وجود دارد. اندازه، شكل و تعداد نگهدارنده ها برای ارتباط با برد اصلی در انواع منبع تغذیه متفاوت است.

۴- محل اتصال منبع تغذیه در درایوها:

یكی دیگر از اتصالات در منبع تغذیه خروجی‌هایی برای ارسال ولتاژ لازم برای دیسك سخت، CD/DVD و دیگر درایوها می‌باشد. دو نوع نگهدارنده برای این اتصالات وجود دارد. ۱- نگهدارنده ای به نام berg برای ایجاد ارتباط بین منبع تغذیه و فلاپی دیسك، نگهدارنده Molex برای ایجاد ارتباط بین منبع تغذیه و دیسك سخت و CD/DVD استفاده می شود.

خرید فایل