مقاله ازن و لایه اوزون

قسمتهایی از متن:

ازن گازی است كه از ۳ اتم اكسیژن تشكیل شده است. این گاز در فاصله ۱۵ تا ۴۰ كیلومتری سطح زمین لایه ای فیلتر مانند تشكیل می دهد كه از ورود اشعه خطرناك ماورای بنفش به درون جو زمین جلوگیری می كند. ضخامت این لایه در صورت فشرده شدن فقط ۲ تا ۳ میلی متر است كه بر فراز استوا ضخیم تر از قطبین زمین است. گازهای مخرب لایه ازن عمدتا از صنایع برودتی و سرد كننده ها، صنایع ابر و اسفنج سازی، بخش دفع آفات كشاورزی، سیستم های تهویه مطبوع، كپسول های اطفای حریق و حلال اسپری های پاك كننده قطعات الكترونیكی متصاعد می شوند و تا ارتفاع ۴۰ كیلومتری صعود می كنند. طول عمر ماندگاری گازهای مخرب لایه ازن از ۵۰ تا ۱۵۰ سال است و تا حذف كامل این گازها كه قبلا وارد جو شده اند حداقل نیم قرن لازم است. ایجاد حفره در لایه ازن باعث خطرات زیست محیطی و انسانی بسیاری می شود و حیات بدون این لایه روی كره زمین از بین خواهد رفت. برای آشنایی بیشتر با نقش حیاتی لایه ازن و مشكلاتی كه تحت تاثیر فعالیت های بشر برای آن به وجود آمده است. خبرنگار ما با »فریدون رستمی« مدیر دفتر حفاظت از لایه ازن سازمان محیط زیست، گفتگویی انجام داده است كه در پی می آید.

لایه ازن چیست، چگونه تشكیل شده است و چه كاری انجام می دهد؟

لایه ازن از رسیدن نور ماورائ بنفش خورشید به سطح زمین جلوگیری می كند به همین دلیل وجود این لایه برای ادامه حیات بروی زمین ضروری است. …

[] آیا حفره های لایه ازن قابل ترمیم است؟

اگر كشورهای عضو كنوانسیون وین و پروتكل مونترال به تعهدات خود عمل كنند و مصرف مواد مخرب لایه ازن را طبق برنامه زمان بندی شده حذف كنند. چرخه طبیعی تشكیل ازن به حالت طبیعی خود بر می گردد و حفرات لایه ازن ترمیم می شود، البته در شرایط مناسب و مساعد دست كم ۵۰ سال طول می كشد تا این حفره ها ترمیم شوند. تخریب لایه ازن و ایجاد حفره در آن، چه تاثیری بر افزایش برخی بیماری ها دارد. این لایه به عنوان سپر محافظ گیاهان، حیوانات و انسان ها در برابر تابش پرتو ماورای بنفش خورشید عمل می كند و از برخورد طول موج های كشنده آن به زمین جلوگیری می كند، اگر این تشعشعات توسط ازن جذب نشود و یا از حفرات ایجاد شده عبور كند، باعث آفتاب سوختگی، سرطان پوست و آب مروارید می شود و می تواند با تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان، مقاومت آن را در برابر بیماری ها كاهش دهد و یا با تغییر DNA، باعث بروز سرطان پوست شود. علاوه بر این، پرتو ماورای بنفش می تواند باعث كندی رشد گیاهان و صدمه به ساختار ژنتیكی موجودات زنده شود و در مزارع برنج با از بین بردن باكتری های تثبیت كننده نیتروژن باعث كاهش محصول شود. ….

خرید فایل