مقاله کاربرد لیزر چشم پزشکی

کاربرد لیزر در چشم پزشکی

قسمتهایی از متن:

قرن بیستم میلادی را می توان قرن پیشرفتهای شگفت انگیز در علم فیزیک دانست بسیاری از اکتشافات و اختراعات علمی در زمان پیدایش به هیچ وجه به نظر نمی رسید که روزی بصورتی گسترده در سایر علوم کاربردهای روزمره بیابند از جمله این اکتشافات ،‌ اشعه لیزر است . اما طولی نکشید که با شناسائی خواص بیشمار این اشعه مشخص شد که می توان از آن بصورتی گسترده در تشخیص و درمان بیماریها و حتی تغییر وضعیتهای بیولوژیک طبیعی به سمت وضع مطلوب مثلاً استفاده های زیبایی از آن استفاده کرد . لیزر امروزه در بسیاری از دستگاههای اندازه گیری و تشخیص بکار گرفته شده است و موجب شده که با تشخیص دقیق تر ، هزینه های درمان کاهش یابد . همچنین به علت قابلیت نفوذ قابل تنظیم این اشعه در بافتهای مختلف بدن بعنوان چاقوی جراحی بسیار دقیق برای برداشت بافت در حد میلی متر از آن استفاده می شود .

پس از تحقیقات گسترده ای که در مورد تغییرات پوست پس از تابش اشعه لیزر به آن صورت گرفت انواعی از لیزر برای درمان ضایعات رنگدانه ای پوست یا ترمیم جای زخم و سایر ضایعات ناحیه ای پوست بکار گرفته شده و نتایج قابل توجهی بدست آمد . بطوری که استفاده از لیزر در درمان بیماری های پوست امروزه یکی از رشته های تخصصی در درمان بیماری های پوست بشمار می رود . عیوب انکساری چشم از دیرباز در بشر وجود داشته و مهم ترین علت آن شکل و فرم آناتومیک کره چشم ،‌قرنیه و یا تغییرات در عدسی چشم می باشد . با توجه به دقت بسیار زیادی که اشعه لیزر برای تبخیر و برداشت بافت دارد امروزه از لیزر برای دستکاری های بسیار ظریف در قرنیه برای جبران ضعف در حدت بینایی و در نتیجه اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می شود . …

رتینوسكوپ

رتینوسكوپی برای تعیین شماره عدسی تصحیح كننده، بدون نیاز به همکاری بیمار، به كار می‌رود. در این حالت بیمار باید چشم را باز و در موقعیتی مناسب برای آزمایش نگه دارد. برای مثال از این روش می توان در مورد كودكی كه در حالت بیهوشی است استفاده كرد. همچنین گاهی رتینوسكوپ برای اطمینان از درستی شماره عینك و مقایسه دو سیستم تجویز به كار برده می شود.
رشته ای نور از رتینوسكوپ به درون چشم بیمار كه باز نگه داشته شده، فرستاده می شود. این رشته نور ازشبكیه بازتاب می شود و برای پزشک مانند یك منبع نور عمل می‌كند.
از آنجا كه جسم واقع در نقطه دور چشم در شبكیه چشم در حال استراحت كانونی می شود، نوری كه از شبكیه چشم در حال استراحت می تابد، تصویری متمركز در نقطه دور ایجاد خواهد كرد. پزشک از درون رتینوسكوپ به چشم بیمار می نگرد و عدسی هایی در مقابل چشم بیمار قرار می دهد تا تصویر شبكیه بیمار در چشم پزشک متمركز شود(شكل ۴). برای تعیین شماره عدسی جهت اصلاح چشم بیمار، پزشک باید توان این عدسی‌های اضافه شده را به توان دیوپتری مورد نیاز برای تمركز چشم در بینهایت، تغییر دهد. ‏…

خرید فایل